Z ostatniej chwili:
 

Polka w mistrzostwach świata!

Autor: Wydział Sędziowski PZFA Opublikowano dnia: 21 cze 2013 | Komentarze: 0

Choć futbol amerykański wydaje się stricte męską grą, od wielu lat grają w nią również kobiety, walcząc nawet Mistrzostwo Świata. W dniach 30.06 - 06.07 br. panie będą rywalizowały o tytuł najlepszej drużyny globu w fińskim Vantaa. Nie zabraknie polskich akcentów - wśród dwóch siedmioosobowych żeńskich ekip sędziowskich znalazło się miejsce dla Joanny Tybiszewskiej. To drugi sędzia PLFA, który dostąpił tego zaszczytu - w 2012 roku Krzysztof Walentynowicz prowadził mecze mistrzostw świata juniorów w teksańskim Austin.

Reprezentująca Wydział Sędziowski PZFA Joanna Tybiszewska prowadzi mecze Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego od trzech lat. W sezonie 2012 była jednym z arbitrów półfinału Topligi w Gdyni, zaś w lutym 2013 znalazła się w piątce sędziów pierwszego, historycznego meczu seniorskiej reprezentacji Polski. Bez trudu odnalazła się w sporcie dla twardych mężczyzn - kiedy nie sędziuje spotkań, jest policjantką w jednym z poznańskich komisariatów.

- Bardzo się cieszymy, że Międzynarodowa Federacja Futbolu Amerykańskiego IFAF wybrała naszą koleżankę na tak prestiżową imprezę. Naszą dumę wzmacnia fakt, iż praca sędziów WS PZFA została doceniona Komitet Sędziowski IFAF już po raz drugi. Wszyscy mocno trzymamy kciuki za Asię, a ja osobiście jestem pewien, że świetnie poradzi sobie w gronie czołowych sędzi świata - powiedział Krzysztof Walentynowicz, przewodniczący WS PZFA.

- W informacji z IFAF o wyborze składów sędziowskich na mistrzostwa świata były podane tylko imiona dziewczyn, więc z pełnym niedowierzaniem sprawdziłam kilka razy listę kandydatek, czy nie ma tam przypadkiem drugiej Joanny! Dwa lata temu w na mistrzostwach świata w Austrii oglądałam i podziwiałam z trybuny pracę sędziów, a teraz odliczam dni do momentu, gdy z częścią z nich spotkam się na boisku i będę prowadzić mecze. Do głowy by mi to nie przyszło, to olbrzymie wyróżnienie dla mnie i nie ukrywam, że wciąż trudno mi uwierzyć, że spośród wielu kandydatek z całego świata na tak prestiżową zaproszono sędzię z wciąż młodej futbolowo Polski - przyznała Joanna Tybiszewska.

Mistrzostwa zaczynają się 30.06, lecz ekipy sędziowskie stawią się w Finlandii już 4 dni wcześniej. Wydział Sędziowski PZFA nie ponosi żadnych kosztów w związku z imprezą – przelot i pobyt arbitrów finansuje IFAF.

Wydział Sędziowski PZFA

Sonda

Która drużyna zajmie ostatnie miejsce premiowane awansem do play-offs?